Mała przestrzeń wymaga od nas zastosowania specjalnych rozwiązań, które zapewnią wygodę oraz funkcjonalność. Nie każde wnętrze pozwala na wykorzystanie tradycyjnych metod wystroju, co wynikać może zarówno z jego konstrukcji, jak i naszych osobistych upodobań. Dotyczy to szczególnie kwestii doboru odpowiednich drzwi wewnętrznych. W niektórych przypadkach nie możemy pozwolić sobie na tradycyjnie otwierane skrzydła drzwiowe. Rozwiązaniem takiej sytuacji są drzwi przesuwne bądź harmonijkowe.

Konstrukcje przesuwne świetnie sprawdzają się w przestrzeniach, gdzie nie mamy zbyt wiele miejsca, a zastosowanie otwieranych na oścież drzwi byłoby znacznym utrudnieniem lub nie ma takiej możliwości. Dotyczy to małych mieszkań, kilkumetrowych pokoi, do których wchodzi się z wąskiego korytarza lub innego niewielokiego pomieszczenia. Taki typ zabudowy można spotkać w blokach starszego typu czy mieszkaniach, w których wyodrębniono dodatkowe pokoje. Jednak bez znaczenia czy mieszkamy w przestronnym domu, czy w ciasnych wnętrzach, każde pomieszczenie powinno zostać wyposażone w odpowiednio dobrane drzwi.

Drzwi przesuwne występują w dwóch rodzajach – naściennego lub chowanego w ścianie mechanizmu przesuwnego. W pierwszym przypadku wyposażone są ono w maskownicę, która skrywa w sobie konstrukcję całej maszynerii. Wspomniana maskownica może występować w wersji fornirowanej, po stronie zewnętrznej oraz z osłonięciem aluminiowym od wewnątrz. Dodatkowo wzmocnione są belką odbojową. Drzwi przesuwne dostępne są w trzech wersjach: bez tunelu, z tunelem oraz z tunelem 2/3. Natomiast w przypadku drzwi przesuwnych chowanych w ścianie, mamy do wyboru wersje przeznaczone do ścian gipsowo – kartonowych 100 mm lub 125 mm, a także dostawianych do ściany murowanej bądź gipsowo-kartonowej o grubości 75-520 mm.

Innym rozwiązaniem są drzwi przesuwne w postaci tzw. harmonijki. Mają podobny sposób działania, jednak zamiast powierzchni z pełnej płyty, mamy złączone ze sobą panele, które otwierając się, składają jak wspomniana harmonijka. Wykonane są zazwyczaj z tworzywa sztucznego, w bogatej gamie kolorystycznej. Wyposażone są w szynę górną, po której prowadzony jest cały mechanizm przesuwny. Zazwyczaj posiadają system cichego przesuwu, co zapewnia odpowiedni komfort w ich użytkowaniu. Niemniej, przez specyfikę ich działania, może dochodzić do różnych awarii związanych z zacinaniem się mechanizmu prowadzącego.

Drzwi harmonijkowe odznaczają się ciekawym designem, jednak obecnie są rzadko stosowane, zwłaszcza w nowoczesnych pomieszczeniach. Ich największa popularność przypada na lata 90-te, a także na wcześniejszy okres PRL-u. Współcześnie producenci łączą w jedno tradycję oraz nowoczesność, nadając drzwiom harmonijkowym niebanalnego wyglądu.

Jednak częściej wybierane przez klientów są wcześniej wspomniane systemy przesuwne niż omówione harmonijki.

Asilo.pl

Więcej znajdziesz na:  blogasilo.pl/baza-wiedzy/