Każde pomieszczenie w naszym domu ma swoje określone przeznaczenie. W sypialni czy we własnym gabinecie chcemy mieć chwilę prywatności, odpoczynku czy po prostu możliwości pobycia samemu ze sobą. Własny kąt chce mieć każda osoba dorosła, nie można się zatem dziwić, że i dzieci potrzebują takiej przestrzeni. Dlatego odpowiedni komfort powinny zapewnić im starannie dobrane drzwi wewnętrzne.

Pokój dziecięcy pełni różne funkcje w określonym momencie życia najmłodszych członków rodziny. Najpierw, gdy maluch ma zaledwie kilka miesięcy bądź lat, to nie tylko miejsce jego snu, ale także przestrzeń do codziennych zabaw. Dziecko powinno czuć się bezpiecznie we własnym pokoju i nie bać się zostawać w nim samym. Maluchy w pierwszych miesiącach życia szczególnie potrzebują bliskości rodziców, dlatego nie opuszczają ich na krok, a każda próba pozostawienia ich samych może zakończyć się płaczem i głośną odmową.

Co ciekawe, odpowiednio dobrane drzwi pomogą nam w procesie przyzwyczajenia dziecka do własnego towarzystwa, pozostawienia go samemu w pokoju, jednocześnie mając oko na jego poczynania. Dlatego do pokoju dziecięcego, zwłaszcza zamieszkiwanego przez takiego malucha, często wybierane są drzwi szklane. Dzięki takiemu rozwiązaniu rodzice mogą obserwować dziecko, a ono nawet będąc same w pokoju, będzie wiedziało, że ktoś inny również znajduje się w domu. Tego typu drzwi będą przydatne także podczas usypiania malucha. Cienie przechodzących przez korytarz rodziców oraz palące się światła w innych pomieszczeniach uspokoją go i pozwolą samodzielnie zasnąć.

Inaczej sytuacja przedstawia się w przypadku nastolatka. Zastosowanie drzwi szklanych wewnętrznych nie będzie dobrym pomysłem. Młody człowiek potrzebuje więcej prywatności niż kilkumiesięczne czy kilkuletnie dziecko. W tym czasie pojawiają się pierwsze miłości, pierwsze wieczory ze znajomymi czy nawet potrzeba dokonania pewnych przemyśleń we własnym towarzystwie. Drzwi przeszklone mogłyby utrudniać te czynności. Lepszym rozwiązaniem będzie wstawienie drzwi pełnych, które pozwolą nie tylko zachować odpowiedni poziom prywatności, ale także będą dowodzić, że rodzice mają zaufanie do swojego dziecka.

Pozdrawiamy, Asilo.pl

Więcej znajdziesz na:  blogasilo.pl/baza-wiedzy/